cytologia

Badanie cytologiczne (rozmaz szyjkowy) polega na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Jest to skuteczna metoda wykrywania wczesnego stadium raka szyjki macicy.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG BADANIA CYTOLOGICZNEGO?

Badanie cytologiczne wykonywane jest na wcześniej umówionej wizycie ginekologicznej. Rozmaz pobierany jest przez lekarza ginekologa na specjalnym fotelu przeznaczonym do badania Pacjentek. Następnie wprowadzany zostaje wziernik i za pomocą specjalnej szczoteczki lekarz pobierze rozmaz. Pobrana próbka zostanie wysłana do badania, a wynik gotowy jest zazwyczaj w ciągu 3-4 dni.

CZYM JEST CYTOLOGIA PŁYNNA I CZYM SIĘ RÓŻNI OD ZWYKŁEJ?

Cytologia zwykła jest metodą stosowaną w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, polega na pobraniu wymazu i umieszczeniu go od razu na szkiełku do tego przeznaczonym. Tak przygotowany wymaz wysyłany jest do laboratorium i poddawany analizie. Cytologia płynna jest innowacyjną metodą diagnostyczną. Polega na pobraniu wymazu za pomocą szczoteczki, której końcówkę umieszcza się w pojemniku ze specjalnym płynem, który zapobiega uszkodzeniu pobranych komórek. Zamknięty pojemnik wysyłany jest do laboratorium. Materiał zostaje przeniesiony z pojemnika z płynem przez specjalny filtr, gdzie dochodzi do oczyszczenia wymazu, na szkiełko mikroskopowe i poddawany zostaje analizie.

W JAKIM CELU WYKONYWANE JEST BADANIE CYTOLOGICZNE?

Cytologia jest równie ważnym badaniem, co badanie ginekologiczne. Wykonuje się je w celu diagnozy:

  • stanów zapalnych,
  • nadżerki,
  • zmian przednowotworowych oraz raka szyjki i trzonu macicy oraz raka jajnika. 

CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA CYTOLOGICZNEGO?

Badanie cytologiczne wykonuje się u kobiet, które już rozpoczęły współżycie oraz u kobiet od 25 roku życia, które dotychczas nie współżyły. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do wykonania badania cytologicznego.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA CYTOLOGICZNEGO?

Aby badanie mogło zostać wykonane, należy umówić wizytę w Centrum Medyczno-Sportowym BJO-MED, a także:

  • mieć na uwadze, że badanie może zostać wykonane przynajmniej 2 dni po zakończonym krwawieniu miesiączkowym i około 4 dni przed jego rozpoczęciem,
  • należy wyleczyć stany zapalne pochwy przed badaniem,
  • przyjąć dotychczas brane leki z wyjątkiem leków dopochwowych przez okres około 3-4 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej, wówczas należy słuchać zaleceń lekarza,
  • 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia,
  • w dniu badania nie należy wykonywać irygacji pochwy.

Masz pytania?

Skontaktuj się



Wyrażam zgodę na kontakt i zezwalam na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.


Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ