USG Doppler
Badanie dopplerowskie (USG Doppler)- jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywanie za pomocą aparatu do USG. Pozwala ono na ocenę stanu tętnic i żył, ale także wykrycia ich niedrożności spowodowanej między innymi zmianami miażdżycowymi. Badanie jest również przydatne w diagnostyce tętniaków.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG BADANIA DOPPLEROWSKIEGO?

Badanie dopplerowskie jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Polega na wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej, chyba że lekarz zaleci inną pozycję. Przed badaniem lekarz nakłada na badane miejsce specjalny żel. Głowica aparatu USG przykładana jest do ciała Pacjenta i wysyłana jest fala ultradźwiękowa, przenikająca ciało. Odbijająca się od cząsteczek krwi fala powraca do głowicy, a aparat rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od płynącej krwi. Uzyskany obraz jest widoczny na ekranie monitora.

W JAKIM CELU WYKONYWANE JEST BADANIE DOPPLEROWSKIE?

Badanie USG Dopplera pozwala ocenić wydolność żył oraz tętnic, a także wskazać miejsce, w którym pojawiły się zmiany chorobowe. Badanie USG Doppler wykonywane jest również w celu: 

  • diagnostyki miażdżycy,
  • określenia przyczyny nieznanych bóli kończyn,
  • diagnostyki przyczyn owrzodzeń i zasinienia palców, dłoni i stóp,
  • oceny przyczyn owrzodzeń, niegojących się ran, gangreny,
  • monitorowania efektów leczenia.

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA DOPPLEROWSKIEGO?

Badanie USG Dopplera jest bezinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnego potwierdzonego wpływu na organizm.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA DOPPLEROWSKIEGO?

Do badania USG Dopplera nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Należy jedynie założyć ubranie, które bez problemy będzie można ściągnąć podczas badania. W przypadku USG Dopplera żył i tętnic szyjnych należy zdjąć z badanego miejsca łańcuszek.
Masz pytania?

Skontaktuj sięWyrażam zgodę na kontakt i zezwalam na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.


Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ