Badanie dopplerowskie (USG Doppler)- jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywanie za pomocą aparatu do USG. Pozwala ono na ocenę stanu tętnic i żył, ale także wykrycia ich niedrożności spowodowanej między innymi zmianami miażdżycowymi. Badanie jest również przydatne w diagnostyce tętniaków.
JAK WYGLĄDA PRZEBIEG BADANIA DOPPLEROWSKIEGO?
Badanie dopplerowskie jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Polega na wykorzystaniu tzw. efektu Dopplera. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej, chyba że lekarz zaleci inną pozycję. Przed badaniem lekarz nakłada na badane miejsce specjalny żel. Głowica aparatu USG przykładana jest do ciała Pacjenta i wysyłana jest fala ultradźwiękowa, przenikająca ciało. Odbijająca się od cząsteczek krwi fala powraca do głowicy, a aparat rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od płynącej krwi. Uzyskany obraz jest widoczny na ekranie monitora.W JAKIM CELU WYKONYWANE JEST BADANIE DOPPLEROWSKIE?
Badanie USG Dopplera pozwala ocenić wydolność żył oraz tętnic, a także wskazać miejsce, w którym pojawiły się zmiany chorobowe. Badanie USG Doppler wykonywane jest również w celu:
- diagnostyki miażdżycy,
- określenia przyczyny nieznanych bóli kończyn,
- diagnostyki przyczyn owrzodzeń i zasinienia palców, dłoni i stóp,
- oceny przyczyn owrzodzeń, niegojących się ran, gangreny,
- monitorowania efektów leczenia.
JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA DOPPLEROWSKIEGO?
Badanie USG Dopplera jest bezinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnego potwierdzonego wpływu na organizm.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA DOPPLEROWSKIEGO?
Do badania USG Dopplera nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Należy jedynie założyć ubranie, które bez problemy będzie można ściągnąć podczas badania. W przypadku USG Dopplera żył i tętnic szyjnych należy zdjąć z badanego miejsca łańcuszek.