USG ciąży
Badanie USG Ciąży- jest to bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne badanie określające, czy doszło do zapłodnienia, sprawdzające wiek płodu oraz pozwalające na wykrywanie wad genetycznych.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG BADANIA USG CIĄŻY?

Badanie USG ciąży przeprowadza lekarz ginekolog, do tego uprawniony. Należy umówić się wcześniej na wizytę do Centrum Medyczno-Sportowego BJO-MED i zjawić się wyznaczonego dnia. Lekarz przeprowadzający badanie, poprosi o położenie się na leżance. Następnie nakłada na brzuch żel, przeznaczony do badania ultrasonografem i przyłoży głowicę, za pomocą której będzie mógł uzyskać obraz USG. We wczesnych etapach ciąży, badanie wykonuje się metodą transwaginalną, dopochwową, gdyż przez powłoki brzuszne obraz może nie być dostatecznie przejrzysty.

W JAKIM CELU WYKONYWANE JEST BADANIE USG CIĄŻY?

Badanie USG jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w czasie trwania ciąży. Na podstawie obrazu ultrasonograficznego można:

  • potwierdzić ciążę oraz stwierdzić, czy jest zagnieżdżona prawidłowo,
  • podać orientacyjny wiek ciąży oraz ilość zarodków,
  • określić przybliżoną datę porodu,
  • ocenić łożysko, przepływy krwi w naczyniach płodu i matki,
  • ocenić funkcjonowanie narządów płodu,
  • zbadać budowę zewnętrzną i anatomiczną płodu,
  • określić mało- lub wielowodzie,
  • w dużym stopniu wykluczyć lub potwierdzić wady wrodzone np. zespół Downa.

CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA USG CIĄŻY?

Badanie ultrasonograficzne w ciąży jest bezinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnego potwierdzonego wpływu na rozwój płodu.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA USG CIĄŻY?

Badanie USG ciąży nie wymaga specjalnego przygotowania, gdyż jest to badanie bezbolesne i trwa około 15-20 minut. Aby badanie przebiegło prawidłowo, a Pacjentka czuła się komfortowo zalecane jest opróżnienie pęcherza przed badaniem.
Masz pytania?

Skontaktuj sięWyrażam zgodę na kontakt i zezwalam na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.


Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ